Rebarbora boduje vďaka svojej sladko-kyselkavej chuti

Je jednou z prvých druhov zeleniny v roku. Používa sa tak v sladkej, ako aj slanej kuchyni. Pre svoju skvelú sladko-kyselkavú chuť v súčasnosti opäť prežíva renesanciu.

(Zdroj: Flickr.com)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rebarbora zvykla kedysi rásť v každej záhradke a mamy a staré mamy vedeli z nej robiť výborné koláče. Dnešní šéfovia kuchýň s ňou vedia doslova čarovať. Najchutnejšie bývajú tenké stonky rebarbory. Tmavočervené majú zvyčajne sladšiu chuť ako zelené. Stačí ich len krátko povariť, alebo podusiť a šup s nimi do nejakého koláča či nákypu. Výborne chutí aj ako príloha k minútkam, pečenému či údenému mäsu. Dá sa z nej urobiť aj výborný sorbet alebo relish k mäsu či syru.

Spomienka na detstvo

S rebarborou rád pracuje aj Tomáš Tejbus, šéfkuchár Grand Restaurant v Hoteli Kempinski High Tatras: „Vzbudzuje vo mne pocity, pri ktorých sa vraciam do detstva, keď som sedel u babky na záhrade a jedol rebarborový koláč z kysnutého cesta. V súčasnosti je rebarbora pre mňa dobrým doplnkom k jedlám, ktoré sú vhodné na párovanie so sviežimi a zároveň sladkými chuťami. Výborne sa hodí napríklad k foie gras a podobným variáciám. Pri dezertoch je neodmysliteľnou súčasťou jari, hlavne v kombinácii s jahodami. Vhodná je aj do čerstvých štiav alebo smoothies ako príjemný svieži doplnok.“
Aj v novom menu zaradil T. Tejbus rebarboru do predjedla i dezertu. V prvom prípade je to terinka z foie gras s kandizovanou rebarborou, šťaveľom a ovsenými vločkami. Ako dezert ju ponúka v kombinácii s jahodami, bazalkou a smotanou. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj mimo sezóny

Na rebarboru nedá dopustiť ani šéfkuchár reštaurácie Anjou v bratislavskom hoteli Sheraton Tomáš Opletal: „Máme ju v stálom menu reštaurácie. Je to však predovšetkým sezónna surovina a výborne sa kombinuje s jahodami. Dá sa z nej upiecť chutný koláč, avšak čistenie alebo lúpanie je trošku prácne. Výborná je aj v podobe sorbetu. Po sezóne je v ponuke mrazená rebarbora, ale tá je krájaná a väčšinou nie je zbavená tvrdých vlákien.“
V súčasnosti v Anjou podávajú rebarborovo-jahodový džem spolu s foie gras terinou a cibuľovým pyré. Ako dezert podávajú rebarboru k jahodovej roláde s bielou čokoládou a jahodovou omáčkou.

Nielen koláče

Rebarboru si obľúbili aj iní slovenskí šéfkuchári. Na jedálny lístok v podobe rebarborového koláča s vanilkovým krémom ju radi zaraďujú napríklad v reštaurácii Portofino v Dubnici nad Váhom. V košickom Geronimo Grill&Bare zase robievajú z nej premix spolu s pomarančovou a citrónovou šťavou, jahodami a tymiánom. Hostia krčmy Letná v Košiciach si obľúbili jogurtovo-rebarborový koláč so škoricou. Návštevníci Château Mignon v Dubnici nad Váhom tam v jarných mesiacoch radi chodia na rebarborový cheese cake s bielou čokoládou. Aj takéto obyčajná zelenina, bežne rastúca aj v slovenských záhradkách, sa dá teda pri dobrej fantázii kuchára pripraviť do výnimočnej podoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pochádzajúca od Barbarov

Rebarboru poznali už Číňania a odvar z koreňov používali na čistenie čriev. Farmaceutické firmy tam dodnes skupujú jej výťažky. Neskôr sa cez Mongolsko dostala do cárskeho Ruska. Arabské nájazdy ju rozšírili do celého sveta a tam je aj pôvod jej mena: rheum barbarum, teda pochádzajúca od Barbarov.

Je to zvláštna rastlina. Kým koreň je liečivý, stonky lahodné a výživné, listy môžu byť jedovaté. Patrí medzi veľmi skoré druhy zeleniny. Jej listy sa kvôli dužinatým zeleným, ružovým a niekedy až bordovým stonkám dnes pestujú aj v skleníkoch. Najlepšie sú tie celkom mladé. Na Slovensku rastie rebarbora bežne v záhradkách. Zberá sa od apríla, ale po sviatku Sv. Jána býva už príliš dužinatá. Navyše v nej stúpa podiel kyseliny šťaveľovej, ktorá môže citlivým ľuďom dráždiť žalúdok. A tí, ktorí trpia na ľadvinové kamene a chorobami žlčníka či pečene, by sa jej mali úplne vyvarovať.

Čo obsahuje?

Prírodná medicína oceňuje v rebarbore obsah antrachinonov, čo sú látky, ktoré sa nachádzajú len v aloe a listoch senny. Sú povzbudzujúce pre tkanivo pečene a žlčový systém. Obsahuje aj veľa minerálov, najmä draslíka, horčíka, fosforu, železa a jódu. Ľudskému zdraviu prospievajú aj kyselina citrónová a jablková, rôzne glikosidy, trieloviny, éterické oleje a pektín, na ktoré je tiež bohatá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu