Turecká kuchyňa vonia orientom, chutí rozmanito

Turecko navštívilo aj toto leto veľa Slovákov a mnohí sa tam ešte chystajú. Užiť ešte teplého mora, prejsť sa antickými i osmanskými pamiatkami, bazármi či zahrať si golf. A vychutnať si aj výbornú kuchyňu.

Kto ochutnal tureckú kuchyňu, potvrdí, že patrí k najlepším na svete. Problémom je často, čo si vybrať. Ide o veľkú krajinu a každý región má svoje špeciality. Široká škála dobrých jedál i dezertov je veľké dedičstvo otomanskej kuchyne, čo sa dá popísať ako mix Strednej Ázie, Stredovýchodu a Balkánu.

Prvé, čo v Turecku zistíte, je, že na jedlo si treba urobiť čas. Či už ide o raňajky, obed alebo večeru. Žiadne náhlenie podľa domácich neprichádza do úvahy. Stôl musí byť plný a treba ochutnať zo všetkého aspoň trochu. A vyberať si je naozaj z čoho.

SkryťVypnúť reklamu

Mäso okrem bravčového

Turci milujú mäso – všetky druhy okrem bravčového, čo súvisí s náboženskými zvyklosťami. V dovolenkových rezortoch však kvôli turistom ponúkajú aj jedlá z neho. Samotní Turci však skôr dávajú prednosť jahňacine a baranine. A pri mori, ktorého majú tiež dosť, sú zase populárne ryby.

Veľmi obľúbený je najmä kebab/kebap. Tento názov pochádza od kočovníkov, ktorí piekli mäso na táborovom ohni. Takže pod slovom kebap sa rozumie najmä grilované mäso. Najznámejší je döner kebap, čo sú plátky mäsa okrajované z veľkého ražňa. Kebap ale môže byť aj zeleninový i rybací. Medzi obľúbené patria şiş kebab (mäsové kocky sú napichané na tenkej ihle a grilované), adana kebab (na tenkej ihle je napichnuté spracované mleté mäso), či iskender kebab (je podobný döneru, ale pridáva sa rajčinová omáčka).

SkryťVypnúť reklamu

Aj s mletým mäsom vedia tureckí kuchári doslova čarovať. Napríklad také mäsové guľky (köfte), alebo plnené vínne listy či plnené papriky, ochutené bylinkami a špeciálnymi koreninami, chutia výborne.

Čaj je skrátka čaj

V kuchyni sa často používa zelenina. Najčastejšie sú to rajčiny, uhorky, baklažány a nesmú chýbať olivy i olivový olej. A na chlieb, najmä na raňajky, ale i do zeleninových šalátov Turci s obľubou pridávajú skvelý mäkký biely syr.

A ak sa vyberiete do tejto krajiny, aj bez znalosti jazyka si budete vedieť objednať ich najobľúbenejší nápoj – čaj. Povie sa to rovnako ako po slovensky. My sme totiž slovo čaj prevzali práve od Turkov, pravdepodobne v čase ich nájazdov na naše územie. Ochutnať treba aj osviežujúci tradičný turecký nápoj ayran. Pripravuje sa jednoduchým zriedením jogurtu vodou a na dochutenie sa pridáva trochu soli. Najlepšie chutí v horúcich dňoch dobre schladený. Niekde ho obľubujú hustejší, ide redší, často sa do neho pridávajú aj bylinky.

SkryťVypnúť reklamu

Aj zhrešiť občas treba

V čom je turecká kuchyňa mimoriadne vynikajúca, to sú dezerty. Veď aj recept na slávnu jablkovú (a inú) štrúdľu doniesli vraj do Európy práve Turci.

Najväčšou sladkou špecialitou tejto krajiny je však helva (helva, chalva). Tú dostanete na každom rohu. Kedysi ju pripravovali najmä na náboženské sviatky. V Anatólii tiež patrí k tradíciám, že nesmie chýbať v dome zosnulého. Po pohrebe ju pozostalí roznášajú po susedoch, aby na zosnulého „sladko“ spomínali.

Helva je vlastne opražená pšeničná múka alebo krupica s maslom a píniovými orieškami, mandľami či pistáciami, do čoho sa pridáva cukor, mlieko alebo voda. Jej príprava trvá pomerne dlho, a tak v tejto krajine dodnes pozývajú za dlhých zimných večerov priateľov na „rozhovory pri helve“. Keďže halvu vyrábajú v rôznych chuťových i farebných podobách a aj praktickom balení, je to výborný darček z dovolenky.

SkryťVypnúť reklamu

Za najstarší dezert v tureckej kuchyni sa však považuje ašure. Podáva sa najmä v mesiaci Ašure, ktorý nasleduje po Sviatku obety. Recepty naň sú veľmi zložité, zase sa líšia podľa regiónov. Pozostáva najmenej z pätnástich druhov surovín. Niekedy je základom uvarená ryža, inokedy pšenica, biela fazuľa i cícer, či ich kombinácia. Nemali by chýbať mandle, hrozienka, lieskové orechy, ovocné želé.

A potom je tu baklava. Pre niekoho príkro sladká, ale odolať sa je dá len ťažko. Sú to totiž koláčiky z chrumkavého lístkového cesta plnené orechmi a na záver zaliate sladkým sirupom z cukru, medu a citrónovej šťavy. Baklavu kúpite aj v Bratislave. Napríklad v cukrárni v Orient pasáži. Pravej tureckej sa však ťažko vyrovná.

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 193
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 941
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 006
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 632
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 500
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 017
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu