Chorvátske tartufi žiaria na svetovej hľuzovkovej mape

Jeseň sa v mnohých špičkových reštauráciách spája so špecialitami z hľuzoviek. Je to čas ich zberu a čerstvé sú najlepšie. Ich milovníci však často netušia, že pochádzajú aj z chorvátskych lesov.

V srdci motovunského lesa sa nachádza jedno z najvzácnejších miest na svete, kde rastú biele hľuzovky. Ak nejakú nájdete, akoby ste našli hrudu zlata. V tej oblasti sa nachádza aj dedinka Livade, kde už trinásť rokov organizujú Dni Zigante Tartufi, nazývaný tiež hľuzovkový festival.

Hľadajte ju na Istrii

Reč je o Istrii v Chorvátsku. Do Livade vedie hrboľatá cesta, ale na jeseň tam o návštevníkov, najmä zahraničných, nemajú núdzu. K lákadlám tamojšieho gurmánskeho festivalu, ktorý býva každoročne na prelome októbra a novembra, je okrem lákavých jedál a produktov aj „poľovačka na tartufi“. Čudné slovné spojenie, lebo tartufi sú v chorvátštine hľuzovky – vreckovité, podzemné huby s výraznou arómou. A práve vďaka nej ich dokážu vyňuchať a vyhrabať spod koreňov stromov len špeciálne vycvičené psy. Kedysi vraj dedinčania využívali na vyhrabávanie aj prasce.

Tartufi sú chorvátske zlato. Pridávajú sa po troške, ako šafrán, do gurmánskych špecialít podávaných v drahých reštauráciách po celom svete. Majú lahodnú, neopakovateľnú korenistú chuť a vraj ide o najsilnejšie afrodiziakum. Vďaka tomu si na nich v dávnych dobách pochutnávali aj talianski šľachtici.

Prichádzajú gurmáni

Jesenný festival v Livade priťahuje špeciálnu skupinu ľudí. Stretávajú sa tam gurmáni, slávni šéfkuchári i boháči zo všetkých kútov sveta. Láka ich neopakovateľná atmosféra, nenapodobiteľná chuť lahodných špecialít z tartufov a miesto, kde s určitosťou kúpite kvalitný olivový olej s pravými hľuzovkami. Nijaké náhradky. Hľuzovky sa pridávajú aj do parmezánu a iných tvrdých syrov, čím im dávajú lahodnú korenistú chuť.

Na hlavnom námestí je množstvo stánkov so špecialitami z tartufi. Nájdete tam napríklad cestovinové noky či mäsité jedlá s hľuzovkami. Atmosféra je neodolateľná, návštevníci výnimoční a program bohatý: kulinárska šou, kde varia medzinárodní šéfkuchári, ukážka lovu na tartufi, aukcia hľuzoviek, ochutnávka vín z okolitých regiónov - rakúskych, slovinských, talianskych a pravdaže nechýbajú výborné chorvátske vína.

Hlavný organizátor – svetový rekordér

Pri návšteve Livade sa na každom kroku stretnete s menom Zigante. Tak sa volá festival, olivový olej, reštaurácia... Dozvedáme sa, že je to meno hlavného iniciátora a organizátora festivalu, najväčšieho výrobcu produktov z tartufi, majiteľa reštaurácie, ktorá po celý rok ponúka delikatesy z hľuzoviek.

„Moja firma Zigante Tartufi dodáva až 90 % hľuzoviek z celkového chorvátskeho exportu, čo je ročne okolo 700 kilogramov,“ hovorí Giancarlo Zigante. „Zákazníkov máme najmä v USA, Taliansku, Nemecku, Slovinsku, Švédsku, Belgicku, Maďarsku či Japonsku i ďalších krajinách. Sme svetovým exportérom číslo jeden do USA,“ dodáva s hrdosťou.

G. Zigantemu pomáhajú vo firme aj dvaja synovia a dcéra. Svet sa o ňom dozvedel 2. novembra 1999, keď mal šťastie na parádny úlovok. V motovunskom lese našiel jeho špeciálne cvičený pes obrovskú bielu hľuzovku, ktorá vážila 1,31 kg. Tým sa zapísal do Guinnessovej knihy svetových rekordov.

Bol to nezvyčajný kus a dostal aj nezvyčajné meno Millénium. G. Zigante by zaň utŕžil slušnú sumu, ale hľuzovku nepredal. Dal z nej pripraviť gastronomické špeciality a vo svojej reštaurácii sa o radosť podelil so širokou komunitou – uctil si vyše sto hostí. A aby svojím hosťom ukázal akú vzácnosť našiel, dal z bronzu zhotoviť jej repliku. Teraz zdobí vstup do jeho obchodíku v Livade.

Odborníci na hľuzovky vedia, že Istria je jedným z mála miest na svete, kde hľuzovky rastú. Vyhovuje im tamojšia pôda a klíma v koreňovom systéme dubových a morušových lesov, a preto sú tartufi z tejto lokality považované vo svete za najkvalitnejšie.

Ktoré hľuzovky sú lepšie?

  • Vo svete sú hľuzovky známe najmä pod názvom truffles. V češtine (a často nesprávne aj na Slovensku) ich nazývajú lanýže.
  • Existuje niekoľko druhov hľuzoviek. Delia sa na čierne a biele. Krémovo biele sú najdrahšie a najlahodnejšie. Hľuzovky rastú nadivoko vo Francúzku, Severnom Taliansku, Grécku a Chorvátsku. Dajú sa však nájsť v niektorých lokalitách aj na Slovensku.
  • Kilogram bielej hľuzovky (Tuber Magnatum Pico) stál v Chorvátsku minulý rok 15 500 až 34 000 kún (približne 2 500 – 5 600 euro) a cena z roka na rok rastie. Túto jeseň v Taliansku cena vyskočila na 7 000 euro za kilogram.
  • Sezóna bielych hľuzoviek trvá od novembra do januára, sezóna čiernych hľuzoviek od mája do začiatku novembra. Biele sú najväčším a najvzácnejším druhom. Ich farebná škála prechádza od žlto-hnedej, zelenej až zeleno-šedej.

Autor: Darina Gyurkovicsová

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu