Aký bude aktuálny ročník? Vinári sa vyjadrujú optimisticky

Kým horúce leto vysúšalo slovenské polia, vinohradom sa darilo. Vinič je vďaka dlhým koreňom voči suchu dobre odolný, a tak strapce hrozna utešene naberali na hmotnosti i sladkosti. Aké teda budú tohtoročné vína?

(Zdroj: Fotolia.com)

Odpoveď na túto otázku už dávajú mladé vína zo skorých, zväčša aromatických odrôd, ktoré vinári obrali už v auguste. Ochutnávka mladých vín je už na obzore a organizujú ju viaceré združenia i samotní výrobcovia, napríklad spolok vinohradníkov a vinárov v Modre. Tradičnú priateľskú koštovku nazvali Svätokatarínska, pretože k slovenským vinárskym tradíciám patrí otvárať sudy s mladým vínom práve na Sv. Katarínu.

Vína to povedia samé

Skúsení vinári vedia, že tá pravá chvíľa na hodnotenie aktuálneho ročníka je ešte len pred nami. Výstižne to vyjadril jeden z najznámejších slovenských výrobcov, spolumajiteľ rodinného vinárstva Karpatská Perla v Šenkviciach, Ladislav Šebo: „Vína to povedia samé.“ Inak ročník 2015 hodnotí ako dobrý, ale v súčasnosti čakajú, ako sa po silných októbrových dažďoch bude správať hrozno, ktoré je ešte na koreni. „Už dnes ale vieme, že aktuálny ročník predstihne predchádzajúce dva 2013 a 2014 a hlavne tí, ktorí stihli včas obrať hrozno, môžu očakávať pekné vínka.“

SkryťVypnúť reklamu

Radostná oberačka

Peter Chowaniec, spolumajiteľ vinárstva Vínne pivnice vo Svätom Juri pripomína, že na Slovensku, kde sa pestuje až 40 odrôd hrozna, sa ročníky nedajú hodnotiť tak striktne, ako v zahraničných vinárskych regiónoch. Tam sa zvyčajne špecializujú na dve-tri odrody, a tak sa ročník dá posúdiť komplexnejšie.

„U nás je väčšia rozmanitosť, a keď sa nevydarí jedna odroda, druhá môže byť naopak vynikajúca, “ Celkovo nazval P. Chowaniec tohtoročnú oberačku radostnou, veselou. „Úroda je slušná a na trhu bude zrejme veľa vína. Podstatné ale je, že hrozno je zdravé a dá sa s ním pracovať tak, ako si vinár predstavuje. Môže sa rozhodnúť podľa kvality a pri akej cukornatosti ho bude oberať. To sa napríklad vlani príliš nedalo, pretože úroda v daždivom počasí rýchlo hnila a kto oberačku nestíhal, už často ani nemal čo oberať. Teraz sa dá viac plánovať, organizovať. Aj tie odrody, ktoré zastihli silné októbrové dažde, zostali vďaka chladnému počasiu zdravé. Nerád vopred ospevujem budúce vína, pretože prvé mladé tohtoročné vína budeme ochutnávať až koncom novembra, ale podľa mňa je to optimistický ročník. Už mladé vína zo skorých bielych odrôd, ako sú iršaj či muškát moravsky, ukazujú svoju harmonickosť a typické odrodové vlastnosti. To, aké budú červené, uvidíme až rok-dva, keď vyzrejú.“

SkryťVypnúť reklamu

Biele ľúbivé, elegantné

Aj ďalší z uznávaných slovenských vinárov Martin Pomfy, majiteľ vinárstva Mavín z Vinosadov, si pochvaľuje tohtoročnú sezónu. „Biele vína sa zatiaľ ukazujú ako ľúbivé, aromatické, elegantné. Kto včas zvládol zber, tak má v mušte primerané množstvo cukru i kyseliniek. Bude to podľa mňa pekný rok aj na ružové vína a prvé červené sa ukazujú vysoko aromatické. Je to potenciálny ročník.“ Aj pre M. Pomfyho bude tento rok zaujímavý. Prvýkrát ponúkne trhu novinku svojej produkcie – višňové víno.

Harmónia chutí a vôní

Ďalší známy enológ Miroslav Petrech, ktorý pôsobí v tejto funkcii v Château Belá, hovorí o aktuálnom ročníku tiež optimisticky. „Slušná je úroda i kvalita hrozna. Biele vína sú nádejné, harmonické, pretože dažde, ktoré prišli po letných tropických horúčavách, hroznu neublížili, naopak ustálili jeho typické vlastnosti.“ Pri červených si budú musieť vinári dať podľa neho viac pozor, ale celkovo pôjde o lepší ročník.

SkryťVypnúť reklamu

Cibéby majú na zásobách

Tohtoročná úroda je slušná aj na východe Slovenska, v známej Tokajskej oblasti Jaroslav Ostrožovič, spolumajiteľ jedného z tamojších najznámejších vinárstiev so sídlom vo Veľkej Tŕni hodnotí: „Sucha sme sa najskôr obávali, mysleli sme si, že najmä biele odrody nebudú mať dosť kyseliniek. Zber ale ukázal, že hrozno má vyrovnané, harmonické vlastnosti. Teraz záleží na tom, kto ako zvládne oberačku.“ Okrem odrodových vín, ktoré predstavujú asi 80 percent produkcie, sa Tokaj preslávil aj putňovými vínami, na výrobu ktorých sú ale potrebné hrozienka – cibéby. „Tie sa nám tohto roku na viniči nevytvorili, a keď, tak len ojedinele. Podobná je situácia je v susednej maďarskej časti Tokajskej oblasti. Netrápi nás to, lebo máme dobré zásoby z vydareného roku 2013. Takže milovníci sladkých a polosladkých putňových vín sa nemusia báť, že by na trhu chýbali, “ uzaviera J. Ostrožovič.

SkryťVypnúť reklamu

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/restauracie.sk"][/content]

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 057
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 851
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 604
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 324
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 137
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu